Slavnosti Jana Rudolfa na Krásném Dvoře

První prázdninový víkend patří na Krásném Dvoře Slavnostem Jana Rudolfa. 3. až 5. července jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky zámku, koncert, divadelní představení, kejklířská vystoupení, přednáška či jarmark.

Speciální prohlídky budou zaměřeny na osobu Jana Rudolfa Černína. Zakladateli zámeckého parku v Krásném Dvoře je věnován nový prohlídkový okruh v rámci stávající expozice. Prohlídky návštěvníky seznámí s jeho osobou, rodinou, zálibami a také dobou, ve které žil. Okruh vznikl v rámci Roku osvícenské šlechty, jako součást dlouholetého projektu Po stopách šlechtických rodů Národního památkového ústavu.

Slavnosti obohatí zážitková hra určená především dětem. Zámecká zahrada se promění ve velkou dílnu. Účastníci budou zdobit hrnečky, skládat ubrousky a také vyrábět tragantové ozdoby.

Po všechny tři dny se na zámeckém nádvoří koná vždy od 10 do 17 hodin tradiční jarmark.

V sobotu 3. července program zpestří kejklíř Lukáš na chůdách a v průběhu celého dne se pro zájemce bude konat výuka žonglování.

„Osvícenský šlechtic Jan Rudolf Černín“ je název přednášky, která posluchače seznámí se životem a dobou zakladatele zámeckého parku. Koná se 3. července od 17 hodin ve Velkém sále zámku.

V neděli 4. července loutkoherec Tomáš Běhal se svým divadlem Toy Machine přijede pobavit obecenstvo malé i velké. Od 11 hodin v zámecké zahradě představí „Pověsti české“. Kdo si přeje vědět, jaké to bylo žít v dobách Praotce Čecha nebo jestli byl Bivoj párátko a Libuše krásná, měl by se přijít na pohádku podívat. Od 15 hodin bude diváky čekat představení „Bylo? Nebylo?“, ve kterém se dozvědí, jak to může dopadnout, když si moc budou přát domácího mazlíčka.

Nedělní program zakončí od 18:30 koncert sonát pro Jana Rudolfa. Ve Velkém sále zámku se představí dvě vynikající mladé interpretky. Houslistka České filharmonie Markéta Vokáčová společně s královnou české violy Kristinou Fialovou zahrají skladby komponované přímo pro Jana Rudolfa Černína. Zazní především dvě sonáty, a to od Michaela Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta.

Vstupenky je možné si koupit online na webových stránkách zámku www.zamek-krasnydvur.cz.