Krásný Dvůr

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

Od 10. září platí pro návštěvníky povinnost nosit roušky v interiérech památek. Od 8. 7. je Novogotický templ z provozních důvodů uzavřen. Omlouváme se za komplikace, děkujeme za pochopení.

Zavřít

Slavnosti Jana Rudolfa Černína na Krásném Dvoře

4. až 6. července se na Krásném Dvoře konají Slavnosti Jana Rudolfa Černína. Pro návštěvníky je připravena nová expozice hraběcího stolování v zámeckých interiérech, jarmark na nádvoří a zážitková hra či divadlo v zahradách.

Hraběcí stolování na Krásném Dvoře - to jsou jedinečné komentované zámecké prohlídky věnované etiketě stolování a významným návštěvám na Krásném Dvoře v době Jana Rudolfa Černína. Dozvíte se, co je to banket a jak se připravoval. Zjistíte, jakým aperitivem vítal pán domu své hosty, jak vypadala slavnostně prostřená tabule, co jsou to nástolní ozdoby, jaké byly oblíbené dezerty šlechty v 19. století a z čeho se pila káva, čaj či pravá čokoláda. Návštěvníkům se poprvé zpřístupní zcela nově zařízená Velká jídelna připravená a vyzdobená tak, aby na zámku mohli přivítat významné hosty. Prohlídky také připomenou slavné návštěvníky zámku, především rakouského císaře Františka I. a francouzskou císařovnu Marii Louisu, které Jan Rudolf Černín hostil na Krásném Dvoře roku 1812. „Věřím, že návštěvníci ocení i výhled na zahradní průčelí zámku ze severní terasy, která bude během slavností mimořádně otevřena“, dodává kastelánka zámku Michaela Hofmanová.


O víkendu 4. a 5. července je možné se ve 21:30 vydat na Noční procházku zámkem při svíčkách. Interiéry zámku a slavnostně vyzdobená Velká jídelna osvětlené pouze svitem svící vytvoří neopakovatelnou atmosféru a účastníkům poskytnou silný autentický zážitek.


Nejen dětem je určen program v zámecké zahradě. V sobotu 4. července tam odehraje tři interaktivní představení společnost Klaun Family. Klaunská pohádka je plná barevných rekvizit, balónkových zvířátek, bublin a bublinek a interaktivních soutěží. Klauni počítají s aktivním zapojením diváků a nebojí se improvizovat. Přijďte si s nimi zařádit. Představení začínají vždy v 11, 14 a 16 hodin.


V neděli 5. a v pondělí 6. července je v zámecké zahradě pro rodiny s dětmi připravena zážitková hra Hraběcí banket. Účastníci hry budou mít za úkol zajistit vše potřebné k tomu, aby hrabě Jan Rudolf Černín mohl na zámku přivítat své vzácné hosty. Bude potřeba vybrat vhodné pokrmy, sestavit menu, sehnat domácí i exotické suroviny a slavnostně nazdobit hraběcí stůl. Kdo se přidá, odnese si s sebou z hraběcí hostiny i drobnost na památku.


O svátcích 5. a 6. července se vždy od 11 hodin koná komentovaná procházka zámeckým parkem. Návštěvníci se během ní dozvědí mnohé o historii parku i o stavbách v něm stojících. Součástí procházky je také návštěva Novogotického templu. Ten mohou příchozí navštívit i samostatně, přístupný bude denně od 10.00 do 18.00 v průběhu celých slavností.


Po všechny tři dny se koná na zámeckém nádvoří jarmark, který se letos nese ve znamení vůní a chutí medu a levandule. Kromě medových a levandulových produktů bude možné koupit i občerstvení či drobné dárky.


Vstupné na prohlídky je pro jednotlivce za 150 Kč, snížené vstupné 110 Kč. Rodiny s maximálně třemi dětmi zaplatí 400,- Kč celkem. Vstupné na Noční hraběcí stolování činí 180 Kč, snížené vstupné 150 Kč. Zpoplatněny jsou pohádky a zážitková hra. Vstupenky na prohlídky je možné si koupit online na webových stránkách zámku www.zamek-krasnydvur.cz. Na zámecký jarmark je tentokrát vstup zdarma stejně jako do galerie Jedna hodina, která bude umístěna v průběhu slavností uprostřed parku.