Krásný Dvůr

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

Z technických důvodů nejsou v provozu toalety. K dispozici jsou toalety mobilní. Omlouváme se za případné nepříjemnosti.

Zavřít

Současné umění na Krásném Dvoře

Spojení současného výtvarného umění a zámku Krásný Dvůr bude pokračovat i v návštěvní sezoně 2019. Dílo Mizení od Krištofa Kintery vystřídá umělecký objekt od Davida Böhma a Jiřího Franty. Objekt vzniká speciálně pro prostor zámeckého nádvoří a autory při jejich počínání bude sledovat Česká televize.

Jiří Franta a David Böhm spolupracují od roku 2006. Jejich umělecké tvoření zahrnuje množství různých činností - pořádají performance, natáčejí videa, budují prostorové instalace, zasahují do veřejného prostoru, vytvářejí nástěnné malby a jsou autory knižních a časopiseckých ilustrací. Jejich díla nejsou pouze kresby, ale také např. graffiti, karikatury, komiks, sportovní výkony, fyzikální experimenty, choreografie nebo divadelní představení. Důležité jsou pro ně časosběrný princip, překonávání nástrah, prolínání médií, experimentování, dodržování a překračování pravidel, tvůrčí dialog, ironie, vážnost, hravost, věčná nedokončenost. Za svou činnost jsou oceňováni, mimo jiné se několikrát stali finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Výtvarníci inspiraci pro svůj nový počin sbírají přímo na Krásném Dvoře. Během první návštěvy se seznámili se zámeckým areálem – nejen tedy se zámkem, ale i s rozsáhlým přírodně krajinářským parkem a stavbami v něm stojícími. Druhá návštěva 28. listopadu proběhla za účasti České televize. Vznikl tak záznam dne, během kterého umělci promýšleli koncepci svého díla a mimo jiné dočasně obohatili zámeckou bránu o své hravé výtvory, posly z vesmíru. K autory zamýšlené sebedestrukci poslů došlo během jednoho týdne. Brány se sebedestrukce nedotkla.

Česká televize připravuje šestidílný dokumentární pořad Průvodce výtvarným územím, který představí mimořádné české výtvarné umělce během intenzivní práce na jejich díle od počátku až po výslednou instalaci. Díl věnovaný Davidu Böhmovi a Jiřímu Frantovi se z velké části odehraje právě na Krásném Dvoře. Do vysílání by se měl dostat na jaře roku 2020.  

Objekt bude na zámeckém nádvoří slavnostně odhalen 1. května a vystaven bude po celou hlavní sezonu. Projekt počítá se zapojením žáků základních uměleckých škol a gymnázií z regionu, pro které bude připraven pod vedením uměleckého dua Franta-Böhm speciální workshop.