Krásný Dvůr

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnes zavřeno

Po dobu nouzového stavu je objekt pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Vzdělávací programy pro 2. stupeň ZŠ

Zámek Krásný Dvůr nabízí edukační programy exteriérové i interiérové.  K programu je jako doplňkovou aktivitu možné doobjednat jízdu bryčkou za zvýhodněnou cenu. Pro rezervaci edukačního programu kontaktujte  Mgr. Zdenku Lněníčkovou, tel. 605 242 949, mail edukace.templ@npu.cz. Vzdělávací programy je možné rezervovat pouze od úterý do neděle, v dubnu a říjnu od středy do neděle.

Architektem Jana Rudolfa Černína

Cílová skupina: 6. - 9. třída ZŠ

Typ programu: Interiérový

Délka programu: 3-5 hodin

Vzdělávací oblast: Člověk a společnost, Člověk a příroda, Umění a kultura

Počet dětí: Ideálně 25, maximálně 40 dětí

Anotace: Píše se rok 1793. Jan Rudolf Černín dokončuje svůj jedinečný krajinářský park. K úplné dokonalosti mu ale chybí ještě něco – místo pro vyhlídku. Hrabě hledá architekta, který by mu dokázal vytvořit plán na jedinečnou stavbu, jakou dosud Evropa nespatřila. Nároky hraběte jsou vysoké. Aby také ne – očekává se návštěva samotného císaře a ten musí být krásou této stavby ohromen. Vytvoř dle hraběcího zadání návrh této stavby, zúčastni se výběrového řízení a staň se architektem Jana Rudolfa Černína!

První část programu je věnována osobnosti hraběte Jana Rudolfa – jaký byl jeho život, jaké klíčové milníky se v něm odehrály, jaká byl hrabě osobnost, co patřilo mezi jeho vášně, v čem byl jedinečný, jaké bylo jeho dílo. Žáci se seznámí také s chodem panství Krásný Dvůr – jaká byla jeho ekonomika, jaké byly příjmy panství, s jakými komoditami hospodařilo. Poté, co žáci o osobě JRČ a ekonomickém chodu panství získají přesnější představu, lektor převtělený do samotného hraběte zadá žákům úkol vytvořit návrh unikátní parkové stavby – rozhledny. Skupinky tvoří své architektonické návrhy včetně rozpočtu stavby a poté vše prezentují hraběti. Tvůrce projektu, který se nejvíce přiblíží představě pana hraběte, získá prestižní pozici jeho architekta. Žáci se tak hravou formou seznámí s krajinářskou architekturou 2. poloviny 18. stol.

Cena programu: 120 Kč / žáka


Zámek a park Krásný Dvůr v kostce

Cílová skupina: 6. - 9. třída ZŠ

Typ programu: Interiérový

Délka programu: 4 hodiny

Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace, Člověk a společnost, Umění a kultura.

Počet dětí: Ideálně 25 dětí, maximálně 40 dětí

Anotace: Co má společného Japonsko a Krásný Dvůr? Mnohostěnný mechanický hlavolam, vynález japonského matematika a umělce Naoki Jošimota z roku 1971 a prastaré japonské umění origami. Přijmi výzvu a zkonstruuj si suvenýr, na který budeš moci být právem hrdý. Vytvoř si Jošimotovu kostku a vměstnej na ni celý svět ukrytý ve zdejším zámeckém parku.

Program je zaměřen na podporu matematické gramotnosti. V průběhu programu žáci vytváří suvenýr v podobě tzv. Jošimotovy kostky. Po zkonstruování kostky žáci podle příběhů z pracovního listu umisťují na jednotlivé strany kostky dobové grafiky zámku a zámeckého parku.

Cena programu: 120 Kč / žáka

 


Parkem letem světem antikou i orientem

Cílová skupina: 6. - 9. třída ZŠ

Typ programu: Exteriérový

Délka programu: celodenní (8.30 - 15.00)

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a příroda, Člověk a společnost, Umění a kultura

Klíčové kompetence: Kompetence komunikativní, kompetence sociální a personální, kompetence občanská, kompetence k podnikavosti

Počet dětí: Maximálně 40 dětí

Anotace: Jako architekt Jana Rudolfa Černína procestuj Evropu stejně, jako ji na své kavalírské cestě procestoval on. Hledej v evropských metropolích i ve venkovské krajině inspiraci pro stavby drobné zahradní architektury do Rudolfova krajinářského parku v Krásném Dvoře. Navrhni „zlatý hřeb“ jeho parku – rozhlednu, jakou svět dosud nespatřil. Získej finanční prostředky na její realizaci a postav ji. Dokážeš to?

V průběhu programu žáci poznají chod venkovského panství za časů Jana Rudolfa Černína (přelom 18. a 19. století). Prostřednictvím putování zdejším parkem na způsob orientačního běhu poznají jak jednotlivá zákoutí parku, zdejší stavby drobné zahradní architektury, tak vývoj krajinářských parků v ČR. Získají náhled do činnosti dobového architekta a stavitele při navrhování rozhledny dle požadavků zadavatele. Proniknou nejen do tajů architektury, ale i do problematiky investování staveb.

Trasa a její délka: Zámek Krásný Dvůr – různé trasy v parku – Obelisk – Novogotický templ a zpět (celkem 6 km)

Cena programu: 120 Kč / žáka

leták ke stažení