Krásný Dvůr

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnes zavřeno

Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech

Po stopách šlechtických rodů 2019

V rámci dlouholetého a úspěšného projektu Po stopách šlechtických rodů přináší rok 2019 nové téma zacílené na sever Čech. Národní památkový ústav se v jeho rámci zaměří na rozmanité osobnosti, dějinné události i místa spjatá s rody Gallasů a Clam-Gallasů. Cílem projektu je přiblížit formou přednášek, výstav, prohlídek i dalších společenských a kulturních akcí přínos tohoto rodu nejen pro české země a jejich regionální historii. Pojďte spolu s námi mapovat otisky jejich velkolepých činů a noblesních životů nejen na objektech NPÚ!

Aby se vám po stopách Gallasů a Clam-Gallasů dobře cestovalo, připravil pro vás Národní  památkový ústav několik tipů, překvapení i vychytávek.

Častým návštěvníkům památek jistě udělá radost sleva na vstupné na hrad Grabštejn i zámek Lemberk.

Sleva na vstupné - jak to funguje?
Slevu na vstupné, tedy snížené vstupné na hradě Grabštejn a zámku Lemberk získáte, pokud na pokladně vybraného objektu předložíte vstupenku za plné vstupné z druhého zmíněného nebo z hradu a zámku Frýdlant. 

TIP: Vaše původní vstupenka bude označena "protlačovacím" razítkem, tak si ji nezapomeňte do Zápisníku návštěvníka památek vlepit až poté!

Pokud patříte mezi neustále se rozrůstající skupinu majitelů Zápisníku návštěvníka památek, tedy mezi sběratele nových, sjednocených vstupenek vydávaných objekty spravovanými NPÚ, mají pro vás stěžejní zapojené státní památky (Frýdlant, GrabštejnLemberk) malé překvapení - při jejich návštěvě ke klasické vstupence na vámi vybranou prohlídkovou trasu dostanete navíc ještě jednu ze speciální sběratelské edice!

I pro sběratele turistických známek a turistických vizitek připravil NPÚ clam-gallasovské speciály, které budou spolu s dalšími tematickými suvenýry k dostání na pokladnách hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn a zámku Lemberk v severních Čechách.

Nepatříte mezi sběratele turistických známek a vizitek, ale rádi byste jako připomínku letošního výletu po clam-gallasovských panstvích přivezli svým známým nebo sami sobě nějaký milý suvenýr? Nebo snad něco dobrého na zub? I pro tento případ jsme připraveni: Je libo hrneček, karty,  oplatky nebo lízátko? Všechno máme, račte se podívat!

S rody Gallasů a Clam-Gallasů samozřejmě nejsou spojeny jen výše uvedené památky a stavby. O rozmanité působnosti a všestranných zájmech těchto aristokratů se - pokud holdujete alespoň trochu cyklistice - můžete přesvědčit na jedinečných cykloprohlídkách. Ty pro vás v průběhu letních prázdnin přichystal milovník cykloturistiky a odborník nejen na prezentaci památek a péči o ně Vladimír Tregl. Spolu s ním můžete 14. července projet bývalá panství Lemberk a Liberec, 28. července poznat hrad Grabštejn a jeho okolí a 11. srpna zavítat na dřívější frýdlantské panství.

Cykloprohlídky severem Čech s Vladimírem Treglem
Prohlídky na kolech seznámí účastníky se zajímavostmi na jednotlivých clam-gallasovských panstvích. Budou navázány na železniční trať pro možné odpojení.
Účast na cykloprohlídce je zdarma, účastníci si budou pouze hradit vstupné na navštívených objektech. Další podrobnosti naleznete zde.

Další pamětihodnosti spjaté s rodinou Gallasů a Clam-Gallasů můžete navštívit i mimo výše uvedené termíny cykloprohlídek. 

Botanická zahrada Liberec celoročně nabízí pohled nejen na kamélie ze zrušené oranžérie na hradě a zámku Frýdlant, Lesy České republiky pak procházku po naučné stezce bývalého clam-gallasovského panství v Jizerských horách. Lovecký zámeček posledních Clam-Gallasů - Šámalovu chatu - můžete nalézt na Bedřichově, Zámecký pivovar ve Frýdlantu, kde letos můžete ochutnat várku uvařenou na počest tohoto rodu. V Praze zavítejte do parku Klamovka se stejnojmennou zahradní restaurací, během letních sobot pak na zámek Rokytnice v Orlických horách.

O těchto i dalších zajímavostech se více dozvíte v sekci Tipy na výlet.

A pokud si rádi o daném tématu něco přečtete, určitě si nenechte ujít monografii Milana Svobody Franz hrabě Clam-Gallas, obrysy portrétu, kterou pro vás na letošní rok připravuje Frýdlantsko, spolek pro kulturu a krajinu.

Státní památky pro vás připravily nepřeberné množství doprovodných akcí, z nichž si určitě vybere každý - o čemž se v přiloženém kulturním přehledu můžete sami snadno přesvědčit.

Pro zvídavé návštěvníky máme samozřejmě připraveny i zvláštní přednášky - např. v Krajské vědecké knihovně v Liberci či v Mezinárodním centrum duchovní obnovy Hejnice. O dalších zajímavých akcích si můžete přečíst na stránce projektu nebo na jeho facebookové stránce.

Největší akcí roku bude Hradozámecký den 31. srpna 2019 na Lemberku, Frýdlantu s vrcholnou večerní částí na Grabštejně. Celý rok v období, kdy už budou hrady a zámky "uloženy k zimnímu spánku", zakončí výstava „Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách“ v Oblastní galerii Liberec trvající od 13. prosince 2019 do 1. března 2020.

A ještě než vyrazíte za památkami a poznáním okouzlujícího rodu Gallasů a Clam-Gallasů, můžete si místa zapojená do projektu prohlédnout v pohodlí svého domova - na následujícím videu.

 

Záštitu nad tímto projektem převzal ministr kultury České republiky Antonín Staněk.

Patronátu nad projektem se ujal Nadační fond Clam-Gallas Stiftungsfonds, založený v roce 2015 potomky Clam-Gallasů.

GALLASOVÉ A CLAM-GALLASOVÉ/NOBLESA SEVERNÍCH ČECH V KOSTCE

O rodu

Akce

Výlety 

Video Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech